تبلیغات
اندیشه سبز تولیدکننده سیستم های گرمایشی ، دیجیتالی ،رطوبتی و سرمایشی ، تجهیزات مرغداری و گلخانه و مواد سالن پرورش قارچ خوراکی - آلباتروس
اندیشه سبز تولیدکننده سیستم های گرمایشی ، دیجیتالی ،رطوبتی و سرمایشی ، تجهیزات مرغداری و گلخانه و مواد سالن پرورش قارچ خوراکی
کیفیت دستگاه اولویت اول اندیشه سبز است

آلباتروس

آلباتروس پرنده‌ای است از راسته توفان‌مرغ‌سانان (Procellariiformes)، خانواده مرغان آبی (بزرگ‌تندبادان) (Diomedeidae). زیستگاه آنها بیشتر در اقیانوس منجمد جنوبی و اقیانوس آرام شمالی است.

 

آلباتروس پرنده ی دریایی بزرگی است که بیشتر وقت ها بر فراز اقیانوس، پرواز می کند. گستره ی بال این پرنده در حال پرواز به 5/3 متر می رسد که در بین پرندگان بی نظیر است. بیشتر آنها در مناطق جنوبی خط استوا زندگی می کنند. این پرندگان فقط برای تولید مثل یا هنگام طوفان به کنار ساحل می آیند. مرغابی های دریایی، صدها کیلومتر کشتی ها را تعقیب کرده و از مواد غذایی روی عرشه تغذیه می کنند. تا مدت ها مردم فکر می کردند که آلباتروس روی بال خود می خوابد، ولی واقعیت این است که این پرندگان برای خوابیدن و غذا خوردن، خود را روی آب قرار می دهند. آلباتروس قادر است با آرامش کامل روی سطح اقیانوس ها به خواب رود. این پرنده، آب بسیار زیادی از دریا می نوشد و درون سر خود غده هایی دارد که او را از شرّ همه ی نمک های آب، راحت می سازند.

بزرگ ترین پرنده ای که در هوا پرواز می کند آلباتروس نام دارد و مهاجر است.وقتی این پرنده بال هایش را باز می کند، طول یک بال تا بال دیگرش به اندازه طول یک اتومبیل است.

آلباتروس از پرندگان مشهور دریایی هستند که به شیرجه زدن در آب و گرفتن ماهی غذای خود را تهیه می‌کنند. البته پرندگان دریایی دیگری هم هستند که نزدیک سواحل و آبهای کم‌عمق به دنبال شکار می‌گردند. بیشتر این پرندگان در شکاف کوه‌ها و ارتفاعات نزدیک ساحل لانه می‌سازند و در آنها تخم می‌گذارند.

 

پرواز آلباتروس

آلباتروس که برای پرواز شبیه به هواپیما ابتدا در مسیری شروع به دویدن می نماید تا آماده بلند شدن از سطح زمین شود .

اگر وسیله پرنده ای بتواند هزاران کیلومتر مسافت را با سوختی تمیز، قابل بازیافت، بدون آلوده کردن محیط زیست و اتلاف انرژی پرواز کند، به طور حتم، آن یک آلباتروس، گونه بزرگ مرغ دریایی، خواهد بود. امکان داشته است که یک جفت آلباتروس برای دادن یک وعده غذا به نوزاد خود شانزده هزار کیلومتر مسافت، 3/5 برابر فاصله تهران تا لندن را طی کنند .

آنچه گفته شد نکات کوتاهی از شگفتی های این پرنده زیبا و عظیم الجثه است .آلباتروس، یکی از مرغان دریایی از گونه دیومدوئیدها است که حداقل 24 نوع مختلف دارند . بیش از 9 گونه آن در مناطق سردسیر جنوب کره زمین زندگی می کنند و ریشه نام آنها از تغییراتی در واژه لغت اسپانیایی الکاتراز به معنی پلیکان، یک نوع مرغ ماهیخوار گرفته شده است .

آلباتروس از انواع ماهی ها و موجودات زنده دریایی برای تغذیه خود استفاده می کند .از آب دریا می نوشد و مازاد نمک آن را از بدن خارج می کند . آباتروس ها بزرگ ترین ماشین پرنده دریایی و زنده جهان لقب گرفته اند. یک آلباتروس 50 ساله در طول حیات خود حداقل 6 میلیون کیلومتر مسافت را پرواز کرده است . با این میزان پرواز می توان 150 بار کره زمین را دور زد! برخلاف برخی از پرندگان آنها بال زنهای خیلی قوی نیستند ، ولی گلادیاتورهایی هستند بسیار ماهر و توانا .

عرض بال گونه های مختلف این مرغان دریایی 2 تا 3/5 متر است. گونه بزرگ آن، رویال آلباتروس، دارای وسیع ترین بال کنونی در جهان است .

روش پرواز آنها با سایر پرندگان بسیار متفاوت است .یک پرنده مانند مرغابی با بال زدن های مکرر سعی در غلبه بر باد و حرکت به جلو دارد و باد یک مانع برای پرواز اوست، ولی برای این مرغ دریایی وزش باد ایده آل است. عموما دراین شرایط به بکار گیری دو روش پرواز می کند. در روش اول بالهای خود را در جهت باد تنظیم کرده و سینه خود را مقابل آن قرار داده و سپس اوج می گیرند . سپس با استفاده از نیروی جاذبه زمین با یک شیرجه سرعت خود را به حدود 60 کیلومتر در ساعت رسانیده و بار دیگر برای اوج گیری به سمت باد می پیچد، به طور خلاصه آلباتروس ها از دو نیروی وزش باد و جاذبه زمین برای پرواز استفاده می کنند .

در روش دیگر از وزش باد که توسط امواج در نزدیکی سطح آب به وجود می آید، استفاده کرده و پرواز می کند . کنترل پرواز خود را با حرکت دادن قسمتی از بال خود مانند سکان های فرمان هواپیما انجام می دهند .آنها قادرند صدها کیلومتر مسافت را بدون بال زدن طی کنند .پژوهشگران با ردیابی توسط ماهواره دریافتند که یک آلباتروس، روزانه در حدود هشتصد کیلومتر پرواز می کند، مشکل آنها فقط در زمان برخاستن و به پرواز درآمدن است .این مورد خصوصا برای تازه متولد شده هایی که برای اولین مرتبه می خواهند پرواز کنند، وجود دارد .

 

 

مغز شگفت انگیز

قدرت پرواز طولانی تنها مهارت این پرنده نیست، بلکه مغز بسیار شگفت انگیز آن، گویی برای ناوبری و جهت یابی پیشرفته طراحی شده است .

هیچ پرنده دیگری جرات پرواز بر روی یک اقیانوس را به خود نمی دهد، حتی اگر به فرض مغز او را درون سر یک آلباتروس قرار دهند مسیر راه خود را گم خواهد کرد! آلباتروس ها برای صرف صبحانه طول اقیانوس را می پیمایند، بیشتر آنها فقط برای تولید مثل و تخم گذاری به زمین فرود می آیند. ماه ها بلکه سالها روی خشکی را به خود نمی بینند . توقف برای این پرنده به غیر از تولید مثلبسیار نامطلوب است .

 

تولید مثل و تغذیه نوزادان

انتخاب یک جفت مناسب برای یک مرغ دریایی از نوع آلباتروس، مدتها به طول می انجامد. در برخی موارد یک یا دو سال معاشرت منجر به پیوند خواهد شد. آنها به جفت خود بسیار وفادارند و اکثرا پیوندشان همیشگی است . بقای حیات جوجه ها بستگی به انتخاب خوب جفت دارد . یک مرغ دریایی ماده در فصل تولید مثل فقط می تواند یک تخم بگذارد و انرژی و توان بیشتر برای چند عدد تخم را ندارد . پرورش یک جوجه حدود یک سال به طول می انجامد . برای گرفتن نیرو و به دست آوردن وزن کافی برای تخم گذاری ، یک سال وقفه لازم است .

بعد از تولد جوجه ها،کارمشکل تغذیه آغاز می شود. شاید یک سوم کره زمین را برای یافتن یک وعده غذای مناسب دور بزنند، بعد از تهیه، آلباتروس طعمه را درون بدن خود به یک روغن بسیار غلیظ با افزودن مواد غذایی مقوی و کالری بسیار بالا تبدیل می کند که آن را با سوخت مایع مقایسه می کنند ، زمانی که والدین به بچه می رسند نوزاد با اشتیاق نوک خود را باز می کند و آماده دریافت غذا می شود . سپس والدین روغن تهیه شده را درون دهان نوزاد تخلیه می کنند، درست مانند پرکردن یک تانک سوخت کوچک ! حدود پانزده دقیقه طول می کشد تا تمام روغن وارد دهان نوزاد شود .

این مقدار غذا در حدود یک سوم وزن جوجه است. بعد از تغذیه نوزاد، دوباره برای به دست آوردن غذا هفته ها و یا ماه ها با طی صدها کیلومتر به پرواز در می آیند . روغن خورده شده در این مدت تبدیل به اعضاء بدن مانند استخوان، گوشت، پر و نظایر آن می شود. در فاصله دو تغذیه، نوزاد آنقدر رشد می کند که والدین پس از بازگشت قادر به تشخیص نوزدشان از سایرین نمی شوند، فقط با صدا و بو آنها را از دیگران تشخیص می دهند .

 

خطر انقراض

این پرندگان زیبا نیز مانند سایر پرندگان در معرض خطر انقراض هستند. انسان ها در حد بسیاری آنها را شکار کرده و تعدادشان در دهه اخیر به شدت کاهش پیدا کرده است . شکارچیان نهنگ و خوک دریایی در اوایل سال های 1800 میلادی، به علاوه کشاورزان مهاجر به جزایر محیط زیست آنها، در دهه 1900 با آوردن خوک و سایر حیوانات مانند سگ ، موش و نظایر آنها باعث کشتار بسیاری از آنها شدند .

تخم این پرنده درحدود یک پوند، شش برابر یک تخم مرغ معمولی وزن دارد و برای تازه واردین غذای خوبی بوده است . موش ها خسارات بسیاری به محیط زیست آنها و از بین بردن تخم هایشان وارد می کنند. شکارچیان ژاپنی در سالهای 1903 به بعد و در اطراف جزایر هاوایی ده ها هزار آلباتروس را شکار کردند .

از بین رفتن این پرنده زیبا دلیل دیگری نیز دارد و آن عدم امکان تهیه غذا با توجه به تغییر ساختار محیط زیست است .مطالعات در خصوص انواع آنها در اقیانوس هند نشانگر آن است که چهل درصد نوزادان تازه به پرواز درآمده در طول دو ماه بعد از پرواز بر اثر گرسنگی از بین می روند .با مطالعات انجام گرفته در جزایر فالکلند نسل آنها یک درصد در سال در حال کاهش است .


 
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
امکانات جانبی
blogskin

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی