تبلیغات
اندیشه سبز تولیدکننده سیستم های گرمایشی ، دیجیتالی ،رطوبتی و سرمایشی ، تجهیزات مرغداری و گلخانه و مواد سالن پرورش قارچ خوراکی - جوکشى آبچلیک
اندیشه سبز تولیدکننده سیستم های گرمایشی ، دیجیتالی ،رطوبتی و سرمایشی ، تجهیزات مرغداری و گلخانه و مواد سالن پرورش قارچ خوراکی
کیفیت دستگاه اولویت اول اندیشه سبز است

آبچلیک

آبچلیک‌ها پرندگانی هستند آبچر با پاهای نسبتا بلند یا خیلی بلند، بال‌های دراز که معمولا نوک‌تیز و زاویه‌دار است و منقار دراز و باریک که ممکن است راست یا خمیده باشد. پر و بال آنها اغلب در تابستان و زمستان متفاوت است نوار بالی و طرح دمگاه و دم در تشخیص آنها اهمیت زیادی دارد. بیشتر آنها مهاجرند و تابستان‌ها را در سواحل جنوب منطقه زادوولد خود می‌گذرانند.

نسبتا اجتماعی هستند و بعضی از آنها گله‌های بزرگ تشکیل می‌دهند. نر و ماده آنها همشکل است.

معمولا روی زمین آشیانه می‌سازند. جوجه آنها پوشیده از کرک‌پر است و بعد از خروج از تخم قادر به فعالیت می‌باشد. غذایشان شامل مواد مختلف حیوانی و بعضی مواد گیاهی است.

پرندگان متفاوتی در این خانواده قرار دارند ، مانند انواع گیلانشاه از یک سو و ابیا از سوی دیگر ولی همگی آبچر یا اهل زمینهای مرطوب اند و دارای پاهای نسبتا دراز یا خیلی دراز ، منقار دراز یا خیلی دراز که ممکن است راست باشد یا با خمیدگی ، بالهای دراز و زاویه دار و با نوک تیز دارند و پروازشان تند و قوی است . نر و ماده اغلب هم شکل اند . از بی مهرگان مختلف تغذیه می کنند . این خانواده شامل پرندگان بسیار خاص و جالب توجهی است مانند گیلانشاه حنایی که طول مهاجرت سالانه آن حدود ۳۰هزار کیلومتر است . جمعیت بیشتر پرندگان این خانواده به شدت کاهش یافته است و بسیاری از گونه ها کم شده اند و یا اصلا دیده نمی شوند مانند بعضی از انواع گیلانشاه .

 

گونه های آبچلیک

آبچلیک تک زی

آبچلیک تک‌زی (به انگلیسی: Solitary Sandpiper) از گونه‌های آبچلیک است. این پرنده درشت‌تر و چاق‌تر از آبچلیک خالدار و آبچلیک آوازخوان است. در پرواز به آسانی به وسیله سیاهی زیر بال‌ها (که در آبچلیک خالدار سفید مایل به نخودی است)، سطح پشتی تقریبا سیاه که تضاد شدیدی با سفیدی درخشان دمگاه، قسمت عمده دم و سطح شکمی دارد، تشخیص داده می‌شود. گردن و سینه‌اش دارای رگه‌رگه قهوه‌ای مایل به خاکستری است، بخصوص در طرفین، خط بالی ، و دمش در انتها دارای راهراه عرضی سیاه می‌باشد.

پرندگانی هستند آبچر با پاهای نسبتا بلند یا خیلی بلند ، بال‌های دراز که معمولا نوک‌تیز و زاویه‌دار است و منقار دراز و باریک که ممکن است راست یا خمیده باشد . پر و بال آنها اغلب در تابستان و زمستان متفاوت است . نوار بالی و طرح دمگاه و دم در تشخیص آنها اهمیت زیادی دارد .

بیشتر آنها مهاجرند و تابستان‌ها را در سواحل جنوب منطقه زادوولد خود می گذرانند

نسبتا اجتماعی هستند و بعضی از آنها گله‌های بزرگ تشکیل می دهند . نر و ماده آنها همشکل است .

معمولا روی زمین آشیانه می‌سازند . جوجه آنها پوشیده از کرک‌پر است و بعد از خروج از تخم قادر به فعالیت می باشد . غذایشان شامل مواد مختلف حیوانی و بعضی مواد گیاهی است . 

آبچلیک خال دار

آبچلیک آوازه خوان

 

 

زیستگاه

در خارج از فصل زادوولد در باتلاق‌ها ، دریاچه‌ها ، نهرها و به ندرت در کنار ساحل دیده می شود .

 

پراکندگی

آبچلیک تک زی پرنده‌ای‌ست زمستان گذر و در گذشته نه چندان دور بصورت مهاجر عبوری از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار بوده است و در همه‌جای ایران دیده می شده ، اما در حال حاضر اطلاع دقیق و مستندی از وضعیت تعداد و پراکندگی این پرنده در دست نیست .


آرشیو مطالب
صفحات جانبی
امکانات جانبی
blogskin

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی