تبلیغات
اندیشه سبز تولیدکننده سیستم های گرمایشی ، دیجیتالی ،رطوبتی و سرمایشی ، تجهیزات مرغداری و گلخانه و مواد سالن پرورش قارچ خوراکی - جوجه كشی طاووس
اندیشه سبز تولیدکننده سیستم های گرمایشی ، دیجیتالی ،رطوبتی و سرمایشی ، تجهیزات مرغداری و گلخانه و مواد سالن پرورش قارچ خوراکی
کیفیت دستگاه اولویت اول اندیشه سبز است

 

 
 

طاووس نام دو گونه از پرندگان است که جنس نر آن پرهای بسیار زیبایی به ویژه در ناحیه دم دارد . این دو گونه عبارتند از طاووس هندی و طاووس سبز .

طاووس هندی بومی هند , پاکستان و سری لانکا است و پرنده ملی هند به شمار می رود و طاووس سبز که پرنده ای در معرض انقراض است بومی شرق میانمار تا چاوه است . طول قد آن به 2:30 متر می رسد . معمولا پرهایش را برای زیبایی خود می گستراند تا در مقابل ماده خود که فاقد این گونه پرها است خودنمایی کند . این پرنده صدایی بلند دارد و از پرندگان دانه ئ میوه خوار می باشد .

 

طاووس ها به طور کلی در آسیا و آفریقا پراکنده هستند . طاووس های آسیایی از جنس Pavo و نوع آفریقایی از جنس Afropavo هستند . طاووس ها شامل 3 گونه می باشند :

الف : طاووس های هندی : گونه ای که همه آن را می شناسند . این طاووس پرنده ملی هنوستان محسوب می شود . اغلب طاووس هندی را به عنوان پرنده زینتی اهلی کرده و نگه می دارند .

ب : طاووس سبز یا پرنده اژدهایی: در مقایسه با طاووس هندی کمتر معروف است . برخی زیست شناسان معتقدند که حداقل 5 گونه منقرض شده و یا در آستانه انقراض از طاووس سبز وجود دارد . در حالی که دیگران آنرا شامل یک گونه منفرد و 3 زیر گونه می دانند :

    1- طاووس سبز جاوه که تنها در جزیره جاوه وجود دارد .

    2- طاووس منقرض شده مالی

    3- پرنده اژدهایی یونان که ساکن منطقه یونان شمالی در چین است .امکان تلاقی طاووس سبز با نوع هندی وجود دارد .

ج : طاووس آفریقایی : تنها عضو جنسAfropavo را دارد و از این لحاظ شاید بتوان آن را حلقه بین این دو خانواده دانست .

 

مشخصه اصلی این پرنده داشتن چتری زیبا در جنس نر آن است،که از پرهای دم که بسیار رشد کرده اند بوجود آمده است. اینکه چتر را نباید با دم پرنده که کوتاه،صاف و کاملا قابل رویت است اشتباه نمود.در هر دو جنس تاج روی سر وجود دارد .انواع طاووس ها در جنوب شرقی و جنوب آسیا بسر می برند و به رنگهای آبی،گل باقلایی،سفید و سیاه دیده می شوند.طاووس آبی رنگ،از نظر نقش و نگار و شکل چتر بسیار مورد توجه انسانها می باشد.

 

محل زیست طاووس آبی سریلانکا و قسمتهایی از هندوستان تا دامنه هیمالیا است و در مناطق گرمسیری و بلندیهای کم ارتفاع که اطراف آنرا جنگل پوشانیده زندگی زندگی می کنند.

این پرنده همه چیزخوار است .صبح ها و نزدیک غروب بصورت خانوادگی به جستجوی غذا می پردازند و گاهی هجوم تعداد زیادی از آنها به مزارع،خسارت زیادی به کشاورزان وارد می کند.طاووس ها در غیر از زمان جفتگیری بصورت گله­هایی مرکب از چندین خانواده باهم در آرامش و صلح و صفا بسر می برند و هر حیوان نر با 4تا5 ماده زندگی می کند.زمان اصلی تخمگذاری  اواسط تیرماه تا اواخر امردادماه ماه است و هر پرنده 3تا5 تخم به رنگ روشن می گذارد،که پس از 28 روز تبدیل به جوجه می شود.

 

این پرنده در مواقع خطر ،از بالهای خود برای پرواز کمتراستفاده می کند.برای اینکه در امان باشد بیشتر به محلهای انبوه جنگل پناه می برد .طاووس آبی برای پرواز احتیاج به دویدن ندارد و این عمل را در یک لحظه و بدون مقدمه انجام می دهد.بال زدن طاووس آبی در آسمان بسیار آهسته است و با سایر پرندگان تفاوت دارد.از خصوصیات جالب طاووس آبی ،اینست که با وجود اینکه موطن اصلی اش مناطق گرمسیری و حاره است ولی زندگی در سرما را بخوبی تحمل می کندو حتی می تواند شبها بروی درختان پوشیده از برف بسر برد. این حیوان به محل زندگی خود کلاً وفادار است و هرگز از آنجا بجای دیگری کوچ نمی کند.صدای طاووس مخصوصا در زمان جفتگیری بسیار گوشخراش و غیر قابل تحمل است.جوجه طاووس در اوایل احتیاج به گرما دارد و به کندی رشد می کند بطوریکه پس از گذشت شش سال به آخرین حد کمال و زیبایی خود می رسد.

 

 

زیبایی این پرنده بیشتر به  خاطر رنگهای مختلف پرهای آن است .

طاووس از مرغان خاص آسیاست که بطور طبیعی در رودخانه ی هند و به سمت شرق یافت می گردد ولی البته در بسیاری نقاط دیگر عالم نیز وجود دارد . این پرنده ی زیبا لااقل دو نوع مختلف دارد که یکی اهلی شده و دیگری غیر اهلی است . در برخی از نقاط هند ، این پرنده مقدس شمرده می شود . معمولاً یک طاووس نر با چند ماده به سر می برد . در انتهای بدن آن یک دسته پر خیلی بلند و بسیار زیبا قرار دارد که می تواند آن را به دلخواه خود مانند چتر باز کند . باید توجه داشت که علاوه بر این ، طاووس نر دارای پرهای تاج مانند نیز هست .

معمولاً سر ، گردن ، سینه و وسط دم اصلی آن آبی رنگ است و بقیه ی قسمتهای این دم بلوطی رنگ می باشد . طول طاووس نر باحساب کردن دم غیر حقیقیش به دو مترو ده سانتی متری می رسد . طاووس ماده چنین پرهایی ندارد . پشت و دم آن قهوه ای کم رنگ ، زیر سینه اش سفید ، بالای سینه و زیر گلویش سبز و خاکستری و منقارش قرمز است .

 


 
 
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
امکانات جانبی
blogskin

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی